reede, 30. aprill 2010

Maastikud ja lained




Täna öösel lugesin sellist raamatut nagu Virginia Woolfi "Lained".
Või kas lugesin on selle jaoks õige sõna? See imas mind endasse, mattis lainete alla ja koos hingama. Laused ja sõnad ja mõtted ja... mis tegelikult polegi laused ja sõnad ja mõtted, lihtsalt tunnetus.

Ja peale seda jooksid lihtsalt mu enda mõttedki ringi ja ringi ja ringi. Seosetult, aga ometi tundus, et oluliselt.

Ohjah. Ja mõtlen, et kui ma ei peaks igal hommikul kell viis tööle minema, siis suveajal tuleksin sel ajal lihtsalt üles. Noh, mitte üles, aga lööksin silmad lahti. Sest sel ajal tulevad maailma kõige toredamad mõtted.

/olen vist liiga kauaks mõtetemaastikule ära eksinud! ;)

Peab volbrile minema.

neljapäev, 29. aprill 2010




Täielik.... üleliigne.... närvilisus?
Ei teagi. Täielik jama. Ja rämpsu on kõik kohad täis.
Kodu, arvuti, pea, linn, jõgi ja veel sada asja.

Kuigi-kuigi, asjad siiski liiguvad! (isegi mina, endale omases venivas teolaiskuses)

Aga midagi lõbusat, mille lingi leidsin tripikast!

teisipäev, 27. aprill 2010

Mida vajasin nii kaua...







Inspiratsioon. See Õige. Selle jaoks, mis tähtis. Mulle.


Mitte järjekordse pisikrimka tarvis. (mida oli siiski meeletult lõbus kirjutada!) ;)

Rääkides muust, siis kevad on nii ilus, et mul on tunne nagu oleksin päikese alla neelanud!

neljapäev, 22. aprill 2010

Vihm



Vihma rabistas katusel. Tirilimps. Nii rammestavalt. Janunesin vee järele vihmabarjääris. Või maailma järele selle taga? Nii lähedalt lummav. Sirutasin käe ja hetkeks tundus, et tõepoolest jõuan, jõuan…
Kuid sõrmega puutudes muutus sissepääs vihmaks. Kardinad olid taas ette tõmmatud ning pettumus torkas valusalt.

Väljastpoolt sisse vaatamas.

Pöördusin tagasi heinalaka varju.
Lõhn oli täis mälestusi. Mitte minu omasid, vaid neid võõraid. Neid, mida ainult ettekujutus suudab esile manada.

Vihm trummeldas katusel oma rütmis. Vihm, mis minusse ei puutunud, kuid ometi neelas mind, pildid liikusid filmina.

Hämaraks kiskus, pimedaks. Kuid ometi nägin kõiki neid mälestusi, mille olin enda omaks neelanud. Tundnud läbi. Ämblikud ronisid heinakõrtel, minu peal. Ma tundsin neid, aga enam ei näinud. Ja sellegi poolest olid nende õhuliselt kerged jalaasted olemas.
Võrk libises ümber. Võrk illusioonist, sellest mis oli teisel pool seina.

Vihma sadas.
Südamega ühes taktis. Või tuksus süda vihmaga ühte?
Hingasin läbi enda ettekujutuse. Õhuaugus.

Vihma monotoonsus rääkis. Rääkis lugulaulu sellest, kuidas maailmade vahel kõik seisab ja kiht kihi haaval aega vormitakse. Pilt ja hetk ja olematus.

Ja rääkis sellest, kuidas maailmadest läbi vaadatakse, ehitatakse nagu mulle. Mitmekaupa, ühekaupa, tilk tilga haaval.

Olingi seal. Maailmade vahel. Väljastpoolt sissepoole. Nägemas.
Hingasin. Seisatusin. Mind ei olnud. Ainult vihma laul kostus siia. Maailm jäi selle taha. Uduselt nähtamatuks. Väljastpoolt sissepoole on vaba.

Vihma raskus vajutas. Vaatasin maailma, sirutasin käe. Vettinud hing jäi vaid peopesa külge. Olin ma sees või väljas?
Vihma sadas lakkamatult.

Läbi vihma on öö laskunud. Öö teeb kõikidest unistajad.


...tolmust on kootud heietused heinapepredest lendaval vaibal...


kolmapäev, 21. aprill 2010



Ma nägin raamatut pealkirjaga "30 mõttemütsi. Lihtsad vahendid oma mõtlemise korrastamiseks"

Aga ma ei taha oma mõtlemist korrastada!

Mulle meeldib sassis olla. :)

pühapäev, 18. aprill 2010

Salaaken



Secret window



I killed a mirror. And my shower door.

Huvitav, kuidas oleks seda olnud vaadata siis, kui ma raamatut ei oleks lugenud? Aastaid tagasi muidugi, aga ikkagi. Ma mäletan seda nii hästi. Ja ma mäletan, et ma tahtsin kohutavalt filmi vaadata, aga mingil põhjusel jäi see tegemata. Noh, nüüd vaatasin.

Algus oli eriliselt hea! Kojamehed autoklaasil, tõsiselt hea.
Et midagi veel öelda? Väga hea, pettuma kindlasti ei pidanud. Hästi väljapeetud film, Johnny Depp ja udu järve kohal.
Isegi põnev oli.

Now, where was I?

Ahjaa, magamas...

laupäev, 17. aprill 2010

Kazuo Ishiguro "Päeva riismed"




„Miks, mister Stevens, miks, miks ja miks te peate alati teesklema?“
(lk 144, 2006 – miss Kenton)



Keskne tunnetus. Kahtlused iseenda suhtes, mida ülemteener Stevens sõnades ei väljenda (kui lõpuleheküljed välja arvata), kuid mis on läbi tunnetatavad.

Kohaneda uute kohustustega, mis traditsiooniliselt ei kuulunud minu tegevusvaldkonda, on praegusel muudatusterohkel ajal täiesti võimalik; kuid lõõpimine on hoopis iseasi. (lk 19)

Kahtlused oma tööandja lord Darlingtoni suhtes, viimase seotus lepituspoliitikaga enne Teist Maailmasõda, mis algas Versailles’ rahulepingu ülevaatamisega.
Ta meenutab pöördepunkte nii suhetes kunagise majapidajanna miss Kentoniga, lord Darlingtoni käitumises, enda käitumises kui ka oma töö tähtsuses ja sellest arusaamises.

See oli lord Darlingtoni väike kavalus, et ta seisis raamaturiiuli juures ja uuris käidete selgi, kui ma trepist alla tulin; mõnikord tõmbas ta mõne raamatu välja, et kohtumine paistaks igati juhuslikuna, ja teeskles, et on sellesse täielikult süvenenud. Hetkel, kui ma pidin tast mööduma, ütles ta: „Ah teie, Stevens,ma just tahtsin teiega rääkida.“ (lk 60)

„Te kõik olete korralikud inimesed ja tulvil kõige paremaid kavatsusi, kuid lubage teilt küsida: kas te üldse kujutate endale ette , milliseks on muutunud praegu maailm teie ümber? See aeg on läbi, mil te võisite tegutseda oma üllastest soovidest lähtudes. Niisugused džentelmenid nagu meie hea võõrustaja on ikka veendunud, et nende otsene kohus on sekkuda sellesse, millest nad mitte kui midagi aru ei saa. Missugust jama ma nende päevade jooksul siin kuulnud ei ole! Üllameelselt naiivset jama./---/Professionaalsuse terviseks!“ (lk 100 – mister Lewis)

„Inimesed kannatavad. Lihtsad väärikad tööinimesed kannatavad kohutavalt. Saksamaa ja Itaalia on asja käsile võtnud ja omal maal korra majja löönud. Nagu arvatavasti omal kombel ka need neetud enamlased. Vaadake, koguni president Roosevelt ei ole kartam löönud ja on astunud oma rahva huvides otsustavaid samme.“ (lk 186 – lord Darlington)

See on arukas lojaalsus. On selles midagi „ebaväärikat“? See on lihtsalt tõe tunnistamine, mida ei saa tunnistamata jätta: sellised nagu teie ja mina ei suuda iialgi tänapäeva maailma suuri probleeme ning meil on kõige õigem jääda täielikult lootma sellise tööandja peale, keda me peame targaks ja auväärseks, pühendades kogu oma jõu ülesandele teenida teda oma parimate võimete tasemel. (lk 189)

„Seda, kuidas nad teda ära kasutavad, manipuleerivad temaga, muudavad midagi üllast ja õilsat millekski muuks – millekski selliseks, mida nad saavad oma võigastel eesmärkidel ära kasutada? Seda te lihtsalt peate mõistma, Stevens.“ (lk 209, mister Cardinal)

„Lord Darlington ei olnud halb inimene. Hoopiski mitte halb inimene. Tal oli vähemalt see eelis, et ta võis elu lõpul öelda, et oli ise oma vigades süüdi. /---/Kõik need aastad, mis ma tema teenistuses olin, uskusin ma, et teen midagi kasulikku. Ma ei saa iialgi öelda, et olen oma vigades ise süüdi. Seepärast pean ma endalt küsima: kui väärikas see kõik ikkagi oli?“ (lk 227)

Enda töö analüüs ja selle tähtsus, uskumus, milline on väärikas ülemteener.


Vähegi asjalik ülemteener peab inimeste nähes elama oma osas, elama täielikult ja tervenisti; ta ei tohi teiste nähes oma osast hetkekski välja langeda, et siis järgmisel momendil jälle oma rollis esineda, nagu oleks see kõigest mingi maskeraadikostüüm. (lk 158)

Suurte ülemteenrite jaoks on professionaalne pale sama, mis korraliku džentelmeni jaoks ülikond: ta ei lase seda endal seljast võtta inimeste nähes ei kaabakatel ega asjaoludel; nad riietuvad lahti vaid siis ja ainuüksi siis, kui nad seda ise tahavad ning ilmtingimata ilma tunnistajate juuresolekuta. Selles, ütlen ma, seisnebki „väärikus“. (lk 44)

Need meie seast, kellel oli professionaalset auahnust, püüdsid tungida võimalikult lähedale sellisele rummule. Sest meie põlvkond, nagu ma juba märkisin, oli idealistide põlvkond, kelle jaoks ei olnud tähtis mitte üksi see, millise säraga, vaid ka mille nimel nad oma meisterlikkust rakendasid; igaüks meist unistas salajas anda oma väike panus parema maailma loomisesse ning oma ala professionaalidena nägime parimat võimalust selleks, teenides meie aja suurmehi, kelle kätesse oli usaldatud tsivilisatsiooni saatus. (lk 112)


Lubage mul teile nimetada, et ma ei taha hetkekski jätta muljet, nagu oleks õhtu, mis alguses ähvardas mu tööandja lootused tühjaks teha, lõppenud nii edukalt ainuüksi tänu lauahõbedale. (lk 131)

Ülemteenri puhvetituba on minu arvates võtmekoht, kogu maja juhtimise keskus. (lk 154)

Raamatut on lihtne lugeda, kuid oma sügava jälje jätab see ometigi.

„Tänu jumalale, mister Stevens, selles raamatus ei ole mitte midagi skandaalset. Tavaline sentimentaalne armastusromaan.“ (lk 156, miss Kenton)

Kuid nõustuge, et sellised asjad ei ole haruldased, kui mõtled kaua ja pidevalt ikka ühest ja sellestsamast: tõde tuleb päevavalgele alles siis, kui kõrvalised asjaolud täiesti juhuslikult sellele tähelepanu juhivad. (lk 13)

Olen kuulnud purjede all seilanud inimestelt sellest hetkest, kui rand kaob lõplikult silmist. Ma arvan, et too ärevuse ja erutuse segatunne, millest räägitakse sellise hetgega seoses, meenutab väga minu tundeid Fordis istudes, kui maastik muutus mulle võõraks. (lk 26)

Just nimelt efektsuse ja teatraalsuse puudumine on see, mis eristab meie maa ilu. Oluline on siinjuures selle ilu rahulikkus ja tagasihoidlikkus. Otsekui teaks maa ise, et ta on ilus ja suurejooneline, ega peaks tarvilikuks seda kuulutada. (lk 30)

Asi oli selles, et neil viimastel tuli pähe abielluda ja lahkuda teenistusest. Ma olen alati näinud niisugustes armusidemetes suurt ohtu majas sisseseatud korrale. (lk 50)

Võib-olla peab tõesti ette võtma automatka selleks, et sattuda niisugustele üllatavatele uutele vaatenurkadele küsimustes, mis nagu oleksid juba ammu otsast lõpuni läbi mõeldud. (lk 113)

Oma loomult jätab teravmeelne vastus väga vähe aega läbi mõtelda kõikvõimalikke tagajärgi enne vastuse kuuldavale toomist, sest vastata tuleb kiiresti ning inimene, kellel pole vastavaid kogemusi ja harjumusi, võib kergesti hoopis midagi kohatut öelda. (lk 125)

Kuid mis mõtet on kogu aeg oletusi teha, mis oleks võinud juhtuda , kui sel ja sel hetkel oleks kõik olnud kuidagi teistmoodi? Nii võib ennast peast segaseks mõtelda. Igatahes on väga hea rääkida „pöördepunktidest“, kuid neid hetki võib ära tunda ainult tagantjärele. (lk 167)

Ometi pole kahtlust, et tema sõnades on terake tõtt: sellisel maal nagu seda on meie maa, peavad inimesed vist tõesti mõtlema suurtest asjadest ja neil peab olema nendes asjades oma seisukoht. Kuid elu on elu ja kas saab lihtsalt inimeselt nõuda „kindlaid seisukohti“ kõige erinevamates küsimustes. (lk 182)

„Lõppude lõpuks ei saa ju kella tagasi keerata. Ei saa ometigi elu lõpuni mõtelda ainult sellest, kuidas kõik oleks võinud olla.“ (lk 223, miss Kenton)

„On vaja osata tunda rõõmu iseendast. Õhtu on päeva parim osa. Teie olete oma päevatöö teinud. Nüüd võite käed rüppe panna ja tunda sellest rõõmu.“ (lk 227)

Tunnete segu nii peale lugemist kui selle ajal. Tunnete segu peategelases, mis kokkuvõtteks annavad tähenduse teekonnale.

Võib-olla peaksin tõesti hakkama suhtuma lõõpimisse märksa hoolikamalt. Olgu kuidas on, aga kui järele mõtelda, siis see polegi nii rumal asi, eriti kui võtta arvesse, et naljatlev vestlustoon on tõesti südamliku inimestevahelise suhtlemise võti. (lk 229)

Hea on lugeda häid raamatuid!



Illusionist

The Illusionist



Ma hakkasin seda vaatama lootuses näha illusioonide telgitaguseid. Noh, seda ei juhtunud, aga pettumust film sellegi poolest ei valmistanud. Oli lihtsalt teistsugune, kui ma arvasin (ega enne ei uurinud ka).
Üks paremaid filme, mida ma viimasel ajal näinud olen.
Ja kuigi ma korra kahtlustasin, kuidas see lõppeda võib, siis mingil hetkel võttis lugu sellise hoo, et ma enam ei julgenud lõppu välja pakkuda, nii et kokkuvõttes isegi see kergelt üllatas.

Mõnusa atmosfääriga kvaliteet. Parajalt huumorit (kelle silmis musta, kelle silmis mitte), põnevust, salapära ja veenvust.
Tõesti hea film.

neljapäev, 15. aprill 2010

Lemmikpingid



Täna jalutasin Tartu peal ringi (räägin, nagu oleks päev juba läbi) ja istutasin end siia ja sinna ja meenutasin igasugu istumisi nendel pinkidel ja nendel, kuhu täna ei jõudnud.
Mina olen vist pingiinimene, saab sellist määratleda? Selle asemel, et minna kohvikusse, ostan mina mingi joogi kuskilt kaasa ja istun pingile just seal, kus on kõige väiksem tõenäosus mõnd teist inimest märgata. Liiati siis veel tuttavat.
Istun üksinduses, jälgin elu. Aeg-ajalt kõnnib keegi mööda, säutsuvad varblased ja vaatavad sellise näoga otsa, et poeta mulle saia!
Mõtlen omi mõtteid, mõlgutan ennast kevadesse. Üldiselt ma siis ei kirjuta, pigem lihtsalt lasen mõtetel ja tunnetel selgineda ja omasoodu rännata.

Lemmikpaigad?

# Otse tähetorni taga olev pink. Seal on neid kolm, aga üks on teistest natuke eraldi.

# Toomemäe taga, Vallikraavi tänavasse viiva trepi vahepaigas. (see, mis majade vahelt läheb)

# Haridusministeeriumi juures olevad pingid. Seal kõnnib küll igasugu Kruusesid ja Lukaseid mööda, aga ega nemad mind häiri. Ja varblaseid on palju.

# Toomel korvirõngaga mänguväljakul olev kiikuv pink. Talvel on seal eriti hea istuda ja kiikuda meeletu hooga. Nii, et metallketid ragisevad. Ja teise mänguväljaku taga mäenõlval puu all. See aga on suhteliselt populaarne koht.

# Botaanikaaias karukuju juures. See on aga vilus.

# Taskus teisel korrusel NewYorkeri kõrval asuv pink.

# Ühe teatud kooli hoov, eriti öisel ajal! ;)

Midagi jätsin kindlasti välja ja hea ongi. Ja mis on selle jutu mõte? Pole aimugi. Mõtted lendavad pingilt tõustes kõigi nelja tuule poole!

esmaspäev, 12. aprill 2010



Solar system builder
Nii kurb on vaadata, kui minu planeet, millel on life developed was destroyed!

reede, 9. aprill 2010

Üle mõeldes



Ma ei karda füüsilisi elukaid. Mina kardan oma mõtteid.
Tõesti, te võite mind saata draakonitega võitlema, koeralt konti ära võtma või ussipesast aaret otsima. Ma olen just sedasorti inimene, kes jookseb auto ette, et teist inimest päästa. Loll mis loll jah.

Aga enda mõtteid ma pelgan. Ja nende eest juba ära ei jookse. Füüsilise ohu eest kimavad head jalad minema, aga mõtted, need ronivad kuklasse ja sõidavad ikka kaasa.

Jälle mõtlen üle... :)

esmaspäev, 5. aprill 2010

Hing ihkab teele



Ja just nii ongi.
Alates eelmisest pühapäevast. Tulin töölt, raudteejaamast mööda, rong seisis ja ootas mind. Ma ei tea, mis suunas ta läks, ilmselt Tallinna, aga ootas ta kohe päris kindlasti mind. Oleks mul arvuti kaasas olnud, oleksin peale ka astunud. Lihtsalt läinud sõitu.
Eile päris nõnda polnud, aga ainult selle pärast, et ma tundsin end halvasti.

Kõik minu mõtted on haaranud teeleminek. Rahutus, mis tahab jalad selga visata ja lihtsalt minna. Uus ind on tekkinud. Kõik asjad korda ajada võimalikult kiiresti, et ma saaks võimalikult kiiresti minna. Ehk teisisõnu juunis, kui algab puhkus. Mul on see aasta pikk puhkus ka.

Kutsutakse, ma kohe tunnen! Hing ihkab ju teele. :)

laupäev, 3. aprill 2010



JEE! TARTUSSE TULEB 3D KINO!

Unetus



Unetu.
Ma olen unetu. Mitte et ma siis sellel mittemagamise ajal midagi kasulikku teeks! Oh ei, ainult veidraid asju kujutan ette.
Ma süüdistan kõiges kellakeeramist, just sel hetkel see algas. Isegi õhtune piparmünditee meega ei tee asja paremaks, suisa kehvemaks. Ega ma ei nuta, unetu olla on mõnikord vahva.

Tulevad nii toredad mõtted.

Et miks nina mulle midagi vaadates ette jääb? No mis evolutsioon see selline on? Või võtame näiteks varbad. Milleks see taandareng? Varbaid saaks igasugu toredateks asjadeks kasutada, kui nad veidi pikemad oleksid.
Siis tulevad igasugused detektiivilood (kas alustame mänguga?), mis korraks põhjalikumat projekti edasi lükkavad. See ei ole hea, aga äkki ikka on ka? Saab täna värskemalt jälle alustada?

Ja unetuses mäletab unenägusid. Kui ma magan päevas kaks tundi, siis sellest terve tunni näen ma und! Protsent on 50-50. Kas pole tore? Segane, aga tore.

Ja vihm on mõnus. Kerge vihm, aknast paistab nukker, aga välja jõudes on säherdune tunne, et nüüd kohe hakkan ma kasvama. Ajan võrsed välja ning nina piilub mulla seest.

Vahin keset ööd aknast välja, udu tõuseb ja valgussambaid on taevas täis. Ja ennäe imet, naabermaja korstnast kerkib suitsu. Ju siis on peale minugi neid unetuid.
Peaasi, et üle läheks.

Sest siis jääks unetus ainulaadseks ja mitte tavapäraseks. Ja ainulaadne olukord tähendab midagi. :)



reede, 2. aprill 2010

Red Dwarf





Või hoopiski nõnda?

I'ts cold outside,
There's no kind of atmosphere,
I'm all alone,
More or less.
Let me fly,
Far away from here,
Fun, fun, fun,
In the sun, sun, sun.

I want to lie,
Shipwrecked and comotoase,
Drinking fresh
Mango juice,
Goldfish shoals
Nibbling at my toes,
Fun, fun, fun,
In the sun, sun, sun,
Fun, fun, fun,
In the sun, sun, sun.